Sposób na nudę i nauka przez zabawę – gry edukacyjne dla dzieci.
Wybierając się na urodziny 5 letniej córeczki znajomych nie mogliśmy się zdecydować co wybrać dla niej na prezent. Dziewczynka ma wiele zabawek i tak naprawdę bez względu na to co by otrzymała sprawiłoby jej wielką radość. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na kompromis: zabawka ale z funkcją edukacyjną. Stanęło na zakupie gry edukacyjnej domino z nauką języka angielskiego. Okazało się, że warto było podjąć ryzyko wyboru takiej gry. Mała była zachwycona a obecnie, 4 miesiące po urodzinach, jej zasób słów w języku angielskim oraz podobnych gier edukacyjnych znacznie się poszerzył.
Zatem gry edukacyjne dla dzieci to doskonały sposób na spędzanie czasu wolnego, wspólną zabawę a także naukę. Dziś dostępność i wybór gier edukacyjnych jest przeogromny. Wiele ciekawych pozycji możemy znaleźć w https://ksiegarnia-edukacyjna.pl/gry-dla-dzieci/gry-edukacyjne.html Możemy wybierać spośród gier dostosowanych do wieku dziecka, zainteresowań, predyspozycji, poziomu trudności i dziedzin. Dla najmłodszych świetnie sprawdzają się gry obrazkowe, w których dzieci dopasowują obrazki o tym samym znaczeniu, odnajdują na obrazkach zwierzęta, produkty, zawody liczby czy cyfry. Na czas pierwszych kroków w szkole doskonale wspierają naukę gry edukacyjne poświęcone poznawaniu literek i cyferek. Wprowadzają w świat nauki czytania i liczenia w zabawny sposób zachęcając tym samym młodych uczniów do poznawania i odkrywania coraz bardziej skomplikowanych kombinacji.
Poziom trudności i atrakcyjności gier rośnie wraz z wiekiem użytkowników. Gry dla młodzieży i dorosłych są bardzo rozbudowane i ciekawe i spełniają wszelkie oczekiwania .
Korzyści jakie płyną z użytkowania gier edukacyjnych:
1. Rozwój umiejętności poznawczych: gry edukacyjne angażują różne obszary poznawcze, takie jak logiczne myślenie, rozwiązywanie problemów, zdolności matematyczne, czytanie, pisanie i wiele innych. Poprzez interakcję z grą, dzieci rozwijają te umiejętności w praktyczny i angażujący sposób (Czytamy wyrazy, Zabawa cyferkami, Sylaba do sylaby).
2. Współpraca i komunikacja: wiele gier edukacyjnych umożliwia dzieciom współpracę z innymi graczami, zarówno lokalnie, jak i online. Dzięki temu, dzieci mają okazję rozwijać umiejętności społeczne, takie jak komunikacja, negocjacje, rozwiązywanie konfliktów i praca zespołowa (Rummikub, Dixit, 7 Cudów świata).
3. Motywacja i zaangażowanie: gry edukacyjne są często zaprojektowane w sposób, który sprawia, że nauka staje się atrakcyjna i zabawna dla dzieci. Poprzez interaktywność, wyzwania i nagrody, gry edukacyjne motywują dzieci do kontynuowania nauki i osiągania lepszych wyników (Mistrz słowa, Umysłówka).
4. Interaktywność i doświadczenie praktyczne: gry edukacyjne umożliwiają dzieciom uczenie się poprzez działanie i eksperymentowanie. Dają one możliwość praktycznego zastosowania wiedzy i umiejętności, co pomaga w lepszym zrozumieniu i utrwaleniu materiału (Laboratorium, Budowanie cieni).
5. Monitorowanie postępów i opinii zwrotnej: Wiele gier edukacyjnych zapewnia mechanizmy monitorowania postępów dzieci oraz udzielania im opinii zwrotnej. Dzięki temu, dzieci mogą śledzić swoje osiągnięcia, uświadamiać sobie obszary do poprawy i zwiększać motywację do dalszej nauki (Mistrz mnożenia, Kapitan nauka).
6. Dobra zabawa: każda gra edukacyjna to element zabawy, który sprawia radość i odprężenie graczom w każdym wieku.
Gry edukacyjne dla dzieci to doskonały pomysł na prezent z różnych okazji. Gry wieloosobowe (dla 2 lub więcej graczy) są doskonałym czynnikiem wpływającym na nawiązywanie relacji w grupie dzieci, angażują je do wspólnego działania, rozwijają funkcje poznawcze, zachęcają do wspólnego spędzania czasu a czasem nawet rozbudzają sportową rywalizację. Kluczowym aspektem gier edukacyjnych jest to, że uczą dzieci w sposób ukryty, integrując wiedzę i umiejętności z elementami zabawy. Dzieci mogą zdobywać nowe informacje, rozwijać umiejętności poznawcze i społeczne, oraz doskonalić zdolności logicznego myślenia poprzez interakcję z grą.