NIEbezpieczne czekoladki z kalendarzy adwentowych
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Wszyscy oczekujemy z drobnym napięciem i podekscytowaniem tych świątecznych dni, Jednak szczególnie niecierpliwe wyczekują nadejścia świątecznego czasu dzieci. Pomóc im w wyczekiwaniu mają między innymi Kalendarze Adwentowe pełne przepysznych i wielokształtnych czekoladek. Każdego dnia, kolejna czekoladka osładza czas oczekiwania na wigilijny wieczór i jednocześnie przybliża nasze pociechy do rodzinnego świętowania.
Każdy z nas chętnie kupuje dzieciom takie kalendarze, pojawiają się one często w paczkach mikołajowych 6 grudnia, w paczkach szkolnych i firmowych. Jednak należy zachować szczególną ostrożność przy zakupie takich kalendarzy a najlepiej powstrzymać się od ich zakupu ze względu na zawarte w nich szkodliwe dla zdrowia oleje.
Według badań przeprowadzonych przez niemiecką fundację Warnertest okazuje się, że na 24 opakowań Kalendarzy Adwentowych różnych producentów wszystkie zawierały oleje mineralne zaś 9 z nich zawierały aromatyczne oleje mineralne.
Oleje mineralne – mieszaniny płynnych węglowodorów oczyszczonych z wazeliny. Powstają z przeróbki ropy naftowej. Stosuje się głównie jako oleje smarowe (silnikowe, maszynowe, wrzecionowe). Producenci markowych olejów wskazują jednak, że mają one gorsze właściwości od oleju syntetycznego. (wikipedia)
Ponadto aromatyczny olej mineralny podejrzewany jest o właściwości karcinogenne(wywołujące raka).
Oleje te mogą przedostać się do czekoladek na dwa sposoby:
1. opakowania wykonane są z tektury pochodzącej z recyklingu, z gazet kolorowych, do których używane są farby drukarskie,
2. bezpośrednio z linii produkcyjnej z maszyn , do których używane są smary.
Bez względu na drogę jaką oleje się dostają do czekoladek pewne jest, że czekoladki z kalendarzy adwentowych stwarzają zagrożenie dla zdrowia i są NIEBEZPIECZNE.
Na stronie fundacji PRO-TEST znaleźć możemy opis i zdjęcia kalendarzy, które możemy dostać na polskim rynku a stwarzają zagrożenie: http://www.pro-test.pl/
Problem dotyczy tak naprawdę produktów spożywczych pakowanych w pudełka kartonowe wytworzone z makulatury. Według naukowców niemieckich, którzy wykonali testy i badania na kilkuset opakowaniach tekturowych wynika, że jest różnorodność substancji, które mogą przenikać z tych opakowań do żywności, i że dalece im do spełnienia wymogów przepisów przemysłu spożywczego. Naukowcy zalecają aby takie produkty jak mąka, ryż i inne produkty sypkie nie były pakowane bezpośrednio w karton.
Temat nie jest świeży a nadal NIESTETY aktualny.
Zapraszamy do artykułów nadesłanych przez Fundację PRO-TEST: