Na pomoc nauce pisania

 Wielu rodziców zastanawia się, jak pomóc swoim pociechom w trudnym okresie adaptacji do edukacji szkolnej. Dobre przygotowanie do obowiązków jest ważne szczególnie teraz, kiedy w świetle nowej ustawy do szkół idzie coraz więcej sześciolatków, a od 2014 roku nauka w pierwszych klasach stanie się obowiązkowa dla  dzieci sześcioletnich. Jednym z pierwszych wyzwań, z którym przyjdzie zmierzyć się maluchom jest poznawanie liter i nauka pisania. Na rynku pojawia się wiele pomocy dydaktycznych, które wyrabiają dziecięcą rękę i przygotowują do nauki pisania poprzez zabawę.

 

Jedną z propozycji jest Alfabet polski pisany  przestrzenne litery i cyfry firmy PILCH. Zestaw składa się z przestrzennych, grawerowanych pisanych liter (39 wielkich i 39 małych) oraz 10 cyfr. Zabawka ma na celu zaprezentowanie dzieciom wzorów polskich liter i cyfr oraz pomóc w ich zapamiętaniu. Alfabet daje wiele możliwości zabawy: rozpoznawanie kształtu liter i cyfr z zakrytymi oczami poprzez wodzenie palcem po wytłoczonym śladzie, czy odgadywanie jaka to litera lub cyfra poprzez zagadki rysunkowe. W efekcie zabawy dziecko nie tylko poznaje określoną literę, ogląda ją z różnych stron, lecz także utrwala reprezentowaną przez nią głoskę. Dodatkowo zabawka stymuluje rozwój psychoruchowy oraz sprawność grafomotoryczną i manualną.

 

Kolejną pomocą dydaktyczną z oferty firmy PILCH są Tacki, których dno pokrywa się cienką warstwą kaszy manny, tworząc tabliczkę do rysowania palcem wzorów, figur, liter itp. Tacki łączą zabawę z ćwiczeniami doskonalącymi sprawność manualną i koordynację wzrokowo-ruchową oraz pozwalają na wypracowanie płynności ruchów dłoni, przygotowując do nauki pisania. Pomoc została opracowana według Metody Dobrego Startu autorstwa profesor Marty Bogdanowicz.

 


Zabawki firmy PILCH realizują promowaną już na przełomie XIX i XX wieku przez doktor Marię Montessori metodę uczenia wielozmysłowego. Zakłada ona, że dzieci kształcą się przez zabawę, dzięki eksperymentowaniu, manipulowaniu, doświadczaniu skutków własnej aktywności. Warto o tym pamiętać również przy nauce pisania i zainspirować pociechy do twórczej swobody i ekspresji. Dzięki temu możliwe jest połączenie nauki z dobrą zabawą.

No votes yet.
Please wait...