Krwotok z nosa – jak postępować?
Krwawienia i krwotoki z nosa zdarzają się dość często dorastającym dzieciom. Jak zachować się i jakie podjąć działania podczas krwotoku z nosa? Możemy się spotkać z krwotokiem z nosa wskutek urazu (obicie, złamanie, ciało obce) lub też w wyniku samoczynnego krwawienia wynikającego z podrażnienia błony śluzowej (np. na skutek choroby). Sposób postępowania w obu przypadkach jest bardzo podobny.
Jeśli jesteśmy świadkami takiego krwotoku i udzielamy pomocy należy w pierwszej kolejności pochylić głowę dziecka do przodu tak aby krew mogła swobodnie wypływać.
Często spotykanym widokiem jest obraz opiekuna odchylającego głowę krwawiącego dziecka do tyłu, co wymusza przełykanie krwi i skrzepów a to może prowadzić do powstania nudności, wymiotów a nawet zachłyśnięcia.
Absolutnie tego NIE robimy.
Głowę pochylamy do przodu, staramy się uspokoić dziecko wówczas zwolni serce, krążenie i zmniejszy się krwawienie. Jednocześnie przykładamy chłodny okład do czoła pomiędzy oczami i jeżeli krwotok jest bardzo obfity to także chłodny okład kładziemy na karku dziecka co z całą pewnością zwiększy jego komfort psychiczny.
Jeśli nos jest niedrożny w wyniku obfitego kataru lub skrzepów i to utrudnia wypływ krwi przez nos należy go udrożnić poprzez wydmuchanie i dopiero po oczyszczeniu nosa rozpocząć tamowanie krwawienia.
W ten sposób zaopatrzony krwotok powinien ustać w ciągu kilku minut. Jeśli jednak powyższe działania nie przyniosą rezultatu należy niezwłocznie udać się do lekarza laryngologa.
Jeśli dziecko podczas krwotoku straciło przytomność należy ułożyć je jak najszybciej w pozycji bezpiecznej ( na boku) po upewnieniu się, że swobodnie oddycha i wezwać pogotowie.
Bezpieczna Załoga Portalu