Kampania Kolejowe ABC wywiad z Urzędem Transportu Kolejowego

Bezpiecznedziecko.eu:
Bezpieczeństwo dzieci dotyczące poruszania się w pobliżu terenów kolejowych i pojazdów jest ważnym tematem. Wykształcenie prawidłowych postaw w tym aspekcie powinno rozpocząć się już od najmłodszych lat. „Kampania Kolejowe ABC” realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego dotyczy bezpieczeństwa kolejowego i jest skierowana do dzieci. Proszę powiedzieć na czym polega Kampania i skąd wziął się pomysł na nią?

Ignacy Góra, Prezes UTK:
Działania edukacyjne prowadzone przez Urząd Transportu Kolejowego związane
są z troską o bezpieczeństwo na terenach kolejowych. W Polsce jest ponad 12 tysięcy przejazdów kolejowych. 70% wypadków na kolei to wypadki lub potrącenia na przejazdach i tzw. dzikich przejściach, które spowodowane są głównie nieostrożnością kierowców i pieszych.
Dlatego należy wciąż podnosić świadomość zarówno dzieci, jak i ich rodziców i opiekunów, na temat zagrożeń, jakie mogą występować na obszarach kolejowych. Realizując projekt „Kampania Kolejowe ABC” przekazujemy odbiorcom najważniejsze informacje dotyczące bezpiecznego zachowania na przejazdach kolejowo-drogowych, na dworcach, w pociągach i w okolicach torowisk. Chcemy przede wszystkim zwiększyć odpowiedzialność naszych odbiorców za bezpieczeństwo swoje i innych.
W ramach „Kampanii Kolejowe ABC” prowadzimy lekcje bezpieczeństwa w szkołach i przedszkolach na terenie gmin, w których doszło do niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowych. Do końca 2019 roku odwiedziliśmy 388 placówek, a w zajęciach wzięło udział prawie 12 tysięcy dzieci. Do końca 2021 roku chcemy przeprowadzić zajęcia w 700 placówkach i wyedukować ok. 21 tysięcy najmłodszych.
W związku z aktualną sytuacją w kraju zawiesiliśmy prowadzenie zajęć w szkołach i przedszkolach. W tym momencie koncentrujemy się przede wszystkim
na działaniach edukacyjnych prowadzonych w telewizji i w internecie.

Bezpiecznedziecko.eu:
W wybranych szkołach i przedszkolach w całej Polsce prowadzą Państwo zajęcia na temat bezpieczeństwa kolejowego. To działanie zapewne przybliża najmłodszym, jak się zachowywać w sytuacjach na dworcu czy przy przejeździe kolejowym. Jak angażują Państwo uczniów do udziału
w zajęciach? Jak w tym momencie dzieci mogą uczyć się bezpieczeństwa?

Ignacy Góra, Prezes UTK:
Przede wszystkim przekazujemy dzieciom wiedzę poprzez zabawę. Lekcje prowadzone są w zaaranżowanym miasteczku kolejowym, przy pomocy aplikacji interaktywnych i ćwiczeń praktycznych. Zajęcia wymagają interakcji ze strony dzieci, ich zaangażowania oraz aktywnego uczestnictwa. Podczas lekcji dzieci rozwiązują zadania związane z bezpieczeństwem na terenach kolejowych, poznają znaki kolejowo – drogowe czy piktogramy, które można zobaczyć na dworcach i peronach. Starsze dzieci mogą wcielić się w rolę kierowcy samochodu, motoroweru
lub rowerzysty w edukacyjnej grze symulacyjnej.
Czas kiedy dzieci i rodzice pozostają w domu można wykorzystać na naukę poprzez zabawę, korzystając z dobrze merytorycznie przygotowanych źródeł. Przygotowane w ramach projektu pomoce naukowe można pobrać ze strony www.kolejoweabc.pl. Dostępne są trzy unikalne podręczniki dostosowane do różnych grup wiekowych – przedszkolaków, uczniów klas I-III oraz klas IV-VI. Na dzieci czeka również edukacyjna kolorowanka „Kolejowe Przygody Rogatka”.
W materiałach znajdują się wskazówki dotyczące bezpieczeństwa kolejowego oraz gotowe scenariusze lekcji. Są one tak przygotowane, że również bez przeszkód można większość przeprowadzić samodzielnie w domu. Z pewnością dzieci będą miały przy tym mnóstwo frajdy. Zawarte w skryptach treści na temat znaków drogowych i piktogramów, bezpieczeństwa w pociągu, w pobliżu torów i na peronie pomogą odpowiedzieć na takie pytania jak: co robić, gdy zobaczymy niebezpieczną sytuację? Jak wezwać pomoc? Czym jest bezpieczeństwo kolejowe? W książkach znajdują się również różne ćwiczenia, zabawy i ciekawe quizy.

Bezpiecznedziecko.eu:
Jedną z form nauki przez zabawę skierowaną do dzieci jest interaktywna gra na urządzenia mobilne. Jak pobrać grę i na czym polegają jej zasady?

Ignacy Góra, Prezes UTK:
Grę można pobrać bezpłatnie ze sklepu internetowego: App Store (dla systemu iOS) oraz Google Play (dla systemu Android). Każdy gracz wybiera się w podróż pociągiem na drugi koniec Polski, zdobywając po drodze przedmioty związane z tematem podróży koleją. Podczas rozgrywki gracz napotyka na zadania specjalne, które musi wykonać, aby otrzymać dodatkowe punkty oraz bonusy. W przypadku niepoprawnego wykonania zadania traci punkty, a rozgrywka staje się utrudniona.
Aplikacja jest połączeniem gry zręcznościowej, wymagającej użycia zdolności motorycznych i refleksu, oraz gry logicznej, stawiającej przed graczem zagadki o różnym poziomie trudności. W aplikacji młody gracz wyrusza w podróż do babci i dziadka, natrafiając po drodze na różne zadania i przeszkody. Celem gracza jest jak najszybsze ukończenie poziomu poprzez sprawne omijanie przeszkód, unikanie spowolnień i wybór optymalnej trasy, przy jednoczesnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa na drodze i obszarach kolejowych.
Warto korzystać z gry przede wszystkim ze względu na naukę poprzez zabawę,
a dodatkowo taka nauka daje możliwość wygrania ciekawych nagród.

Bezpiecznedziecko.eu:
W ramach gry „Kolejowe ABC” przeprowadzane
są konkursy dla uczniów z klas IV-VI z całej Polski, w których do wygrania
są zielone szkoły dla całej klasy. Jakie są zasady wzięcia udziału w rywalizacji?

Ignacy Góra, Prezes UTK:
W konkursach mogą wziąć udział dzieci ze szkół podstawowych z klas IV-VI z całej Polski. Ich zadaniem jest zbieranie punktów dla swojej klasy w grze mobilnej „Kolejowe ABC”. Wygra ta klasa, która zdobędzie największą liczbę punktów. Ważne, by podczas rejestracji prawidłowo podać nazwę szkoły oraz swojej klasy. Nie ma ograniczenia liczby uczestników, którzy z danej klasy biorą udział w rywalizacji. Zauważyliśmy, że chęć wygranej mobilizuje uczniów z całej klasy, wszyscy wspólnie dążą do celu. Nagrodą dla klasy, która wygra, jest wyjazd na zieloną szkołę.
W trakcie wyjazdu uczniowie skorzystają z popularnych atrakcji turystycznych i wezmą udział w grach, warsztatach, a także w wyjątkowych, interaktywnych zajęciach „Kampanii Kolejowe ABC” dotyczących bezpieczeństwa na obszarach kolejowych. Klasy, które zdobędą drugie i trzecie miejsca w konkursach, otrzymają pakiety dla uczniów zawierające m.in. odblaski i książki edukacyjne.

W ubiegłym roku zwycięscy mieli okazję być w Górach Świętokrzyskich, Bieszczadach, Pojezierzu Gnieźnieńskim oraz Beskidzie Żywieckim.

Bezpiecznedziecko.eu:
Poza grą dzieci mogą dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa na kolei z telewizji. Jakie programy edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa kolejowego mogą zobaczyć najmłodsi widzowie?

Ignacy Góra, Prezes UTK:
Chcemy, aby przekaz kampanii dotarł do jak największej liczby osób, dlatego poza zajęciami w placówkach edukacyjnych realizujemy kampanię medialną. Spoty reklamowe z udziałem bohatera kampanii, nosorożca Rogatka, emitowane są w telewizji, kinach, internecie i w pociągach. Do końca 2019 r. wyemitowaliśmy trzy spoty reklamowe, w marcu na ekrany wszedł kolejny, czwarty spot.
Bezpieczeństwo na kolei jest także tematem programów telewizyjnych adresowanych do dzieci. W marcu rozpoczęła się emisja kolejnych odcinków programu „Myszka w paski i podróże koleją” nadawanego przez stację MiniMini+, oraz programu „Twoja Kolej” emitowany na antenie TVP ABC. Oglądając te programy, najmłodsi dowiedzą się m.in. dlaczego nie wolno bawić się w pobliżu torów, jak umilić sobie czas, czekając na pociąg oraz podczas podróży.
Właściwe zachowania na kolei, kodeks podróżowania pociągiem w ciekawej i zabawnej formie popularyzują także profile kampanii na Facebooku i Instagramie. Komunikacja w mediach społecznościowych skierowana jest do rodziców, nauczycieli i opiekunów, a za ich pośrednictwem do dzieci.
Bezpiecznedziecko.eu:
Wiemy, że w ubiegłym roku w kilku miastach w Polsce odbywały się pikniki rodzinne. Czy w tym roku też są takie plany?

Ignacy Góra, Prezes UTK:
W ubiegłym roku pikniki wakacyjne odbyły się w Krakowie, Rewalu, Władysławowie, Kołobrzegu oraz w Ustce, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i ich rodziców. Ponad 21 tyś. osób odwiedziło kreatywne weekendy z wyjątkowymi atrakcjami, które zachęcały do wspólnej zabawy i przypominały o najważniejszych zasadach bezpiecznego podróżowania koleją. Dlatego w tym roku również planujemy organizację spotkań plenerowych dla całych rodzin. Projekt Kampania Kolejowe ABC został stworzony przede wszystkim z myślą o uczeniu poprzez zabawę. Chcemy dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Pikniki edukacyjne są wspaniałą okazją do nauki nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Wszystkie działania podejmowane w ramach Kampanii Kolejowe ABC przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na polskiej kolei.
Wszystkich, którym nie udało się dotrzeć na poprzednie spotkania, zapraszamy w tym roku na pierwsze wydarzenie, które zaplanowane jest 21 czerwca w Warszawie. Kolejne pikniki chcemy zorganizować w Mielnie, Łebie, Stegnach i Zakopanem.

Bezpiecznedziecko.eu:
Kolejowe ABC słynie z miasteczka Peronowo i postaci nosorożca Rogatka. Skąd pomysł na mówienie dzieciom o bezpieczeństwie właśnie poprzez tę postać? Proszę opowiedzieć więcej o miasteczku Peronowo i samym Rogatku.

Ignacy Góra, Prezes UTK:
Peronowo to miasteczko stworzone na potrzeby Kampanii Kolejowe ABC, mieszka w nim Rogatek razem ze swoimi przyjaciółmi Stasiem i Patrycją. Wspólnie dbają o to, aby na przejazdach kolejowych, peronach, dworcach i w pociągach było bezpiecznie. Nosorożca Rogatka można zobaczyć w spotach i programach telewizyjnych np. „Twoja Kolej”, mediach społecznościowych, kolorowankach, książeczkach edukacyjnych, czy spotkać osobiście podczas wydarzeń i pikników edukacyjnych. Rogatek, jako starszy kolega dzieci, uczy je bezpiecznego zachowania na terenach kolejowych, przechodzenia i przejeżdżania przez przejazdy kolejowe, przybliża zasady kulturalnego podróżowania pociągiem.

Bezpiecznedziecko.eu:
Czy nosorożec Rogatek i Peronowo zostanie z nami
na dłużej? Jak długo będzie trwała „Kampania Kolejowe ABC”?

Ignacy Góra, Prezes UTK:
Bez obaw. Rogatek z pewnością nie zniknie. Kampanię Kolejowe ABC zaplanowaliśmy od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2021 r. Jednak widzimy, że jest potrzeba kontynuowania jej w kolejnych latach. Czyli nadal będzie możliwość spotkania się z nosorożcem Rogatkiem. Wystarczy śledzić naszą stronę internetową www.kolejoweabc.pl, gdzie będziemy informować o dalszych losach sympatycznego nosorożca. Mam też nadzieję, że Rogatek i miasteczko Peronowo zapadnie w pamięci tym młodszym i starszym pasażerom kolei na długie lata i co za tym idzie zapamiętają oni zasady bezpiecznego zachowania w pobliżu torów, na peronie i w pociągu.

No votes yet.
Please wait...