Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci na drodze?

 

W okresie jesienno-zimowym szybciej zapada zmrok, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, a zwłaszcza na najmłodszych. Tylko część z nich nosi odblaski. Choć kosztują one niewiele, pozwalają nawet kilkakrotnie zwiększyć widoczność pieszych i rowerzystów na drodze. Jednak, aby „odblaskowe” działania były skuteczne, powinny iść w parze z edukacją.

Zgodnie z przepisami, które uległy zmianie w tym roku, każdy pieszy, poruszający się po zmroku na drodze poza obszarem zabudowanym, musi posiadać odblask. Choć obowiązek ten dotyczy osób w każdym wieku, warto szczególnie zadbać o bezpieczeństwo dzieci, które poruszają się na drodze.

Odblaski_fot._asp._Lukasz_Famulski_3Odblaski to podstawa

Szacuje się, że pieszy, który ma na sobie elementy odblaskowe, jest widoczny dla kierowcy z odległości ok. 200m. Bez nich dystans ten skraca się do zaledwie ok. 20m. Dbając o bezpieczeństwo dziecka, które po zmroku wraca z opiekunem, np. ze szkoły, warto wyposażyć je w jasne ubranie z elementami odblaskowymi (kurtkę, czapkę czy buty). Dobrym pomysłem będzie też zakup odblaskowej kamizelki, którą można założyć na wierzch ubrania. Do plecaka warto przyczepić odblaskowe breloczki w różnych kształtach (np. postaci z ulubionych filmów i bajek). Rozważyć można również zakup odblaskowych opasek (w modnych kolorach), woreczków, naklejek, smyczy, czy szelek. Choć dla dzieci liczy się głównie wygląd odblasków, dla ich opiekunów najważniejsze powinno być ich prawidłowe umiejscowienie.

Element odblaskowy powinien być umieszczony w widocznym miejscu, np. w okolicy klatki piersiowej, pleców, na wysokości kolan i dłoni – przypomina asp. Łukasz Famulski, Oficer Prasowy z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie Szczecińskim, która jest organizatorem akcji „Jesteśmy widoczni”. – Tylko w okresie wrzesień – listopad 2014 r. na drogach powiatu stargardzkiego doszło do 12 poważnych wypadków, a w tym 4 z udziałem pieszego. Jeden z nich miał miejsce poza terenem zabudowanym gdzie potrącony został pieszy idący poboczem. W dwóch kolejnych przypadkach piesi na terenie Stargardu Szczecińskiego zostali potrąceni na przejściu dla pieszych, a ostatnie zdarzenie dotyczyło potrącenia pieszego na jednym z osiedli mieszkaniowych. W przypadku dzieci noszenie odblasków powinno stać się stałym nawykiem, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Warto pokazywać im, jak kluczowe dla ich życia jest zachowanie zasad bezpieczeństwa na drodze.

Istotną rolę odgrywa również prawidłowe oznaczenie jednośladów. Większość z nich posiada przednie i tylnie odblaski. Jeżeli mały rowerzysta porusza się po zmroku, należy wyposażyć go w dodatkowe oświetlenie. Ciekawym pomysłem może być zakup odblaskowych rękawów montowanych na ramę roweru czy odblaskowych koralików zakładanych na szprychy. Podobnie, jak w przypadku poruszania się pieszo, dobrym rozwiązaniem jest zakup odblaskowej kamizelki.

Edukacja od dziecka

Warto poświęcić czas, aby poprzez zabawę przekazać dzieciom najważniejsze zasady związane z bezpieczeństwem na drodze. W taki sposób pociechy szybciej zapamiętują przekazywane im informacje.

Próbując nakłonić dziecko do noszenia odblasków tłumaczymy mu najczęściej, że jest to obowiązek zwiększający jego bezpieczeństwo na drodze. Spróbujmy trafić do niego w nieco inny sposób. Niech np. samo wybierze odblask który mu się podoba i którym będzie mogło pochwalić się przed kolegami. Taki wybór rozbudzi jego wyobraźnię i sprawi, że będzie chętniej przestrzegać zasad bezpieczeństwa – mówi Dorota Such, koordynator CSR Bridgestone Stargard – firmy, która regularnie wspiera akcję KPP w Stargardzie Szczecińskim. – Ciekawym rozwiązaniem może być udział w konkursach na temat bezpieczeństwa na drodze.

Dobrym pomysłem jest również zaproszenie przedstawiciela policji na zajęcia do przedszkola czy szkoły dziecka w ramach kampanii edukacyjnej. Podczas tego typu zajęć najmłodsi mogą np. zaprojektować wymarzony odblask, ilustrować przykłady czy odgrywać krótkie scenki na temat zachowań na drodze (np. prawidłowego przechodzenia przez jezdnię z zachowaniem zasad szczególnej ostrożności). Jeżeli dopisuje pogoda, na boisku szkolnym można zaplanować też zajęcia rowerowe. Podczas tego typu spotkań dzieci otrzymują nie tylko sporą dawkę wiedzy dostosowanej do ich wieku, ale również przydatne gadżety (kamizelki, elementy odblaskowe od organizatorów i partnerów czy materiały edukacyjne). Ciekawym rozwiązaniem są również gry planszowe i kolorowanki pozwalające zapoznać się z przepisami ruchu drogowego.

Dobry przykład

Działania z udziałem ekspertów i rówieśników pozwalają maluchom łatwiej przyswoić sobie potrzebne informacje. Warto pamiętać jednak, że dzieci czerpią przykład przede wszystkim z zachowań dorosłych, obserwując ich reakcję w danej sytuacji. Żadne odblaski nie zastąpią zdrowego rozsądku pozostałych użytkowników dróg, zwłaszcza zaś rodziców.

Autor: Bridgestone

No votes yet.
Please wait...