Jak naprawić drewniane łóżeczko dla dziecka?
Obecnie bardzo modna jest filozofia no waste. W sumie jest ona sensowna. Każdy z nas generuje naprawdę duże ilości śmieci, co przekłada się na zanieczyszczenie powietrza. Na szczęście można dawać nowe życie starym rzeczom. Dziś podpowiemy Wam, jak naprawić drewniane łóżeczko.
Jak naprawić drewniane łóżeczko – to musisz wiedzieć
Drewno jest niewątpliwie pięknym materiałem, który zachwyca swoją strukturą, rysunkiem, ale też ekologicznym charakterem. Niewątpliwie łóżeczka wykonane z drewna są najlepszym wyborem dla dzieci. Tworzą przyjazny dla nich mikroklimat i nie przyciągają też kurzu. Sprawdzą się nawet dla małych alergików czy astmatyków. Trzeba jednak pamiętać, że takie łóżeczko z drugiej ręki należy właściwie przygotować. Na początek należy je bardzo dokładnie oczyścić i usunąć stary lakier. Do tego celu możecie użyć papier ścierny o małej gramaturze, następnie należy odpylić całą powierzchnię i ją odtłuścić. Gdy to już zrobicie, powinniście jeszcze raz przetrzeć wilgotną szmatką, a potem przetrzeć bawełnianym ręcznikiem na sucho. Wtedy można już przejść do kolejnego etapu pracy.
Naprawa łóżeczka, czyli klejenie drewnianych elementów
Gdy już powierzchnia jest odpowiednio przygotowana, możemy przejść do naprawy poszczególnych elementów łóżeczka. Wszystkie szczebelki, ale też podstawę łóżka należy bardzo dokładnie sprawdzić. Jeżeli jakiś element nie jest stabilny, to należy go wymienić, w końcu bezpieczeństwo jest najważniejsze. Drewniane szczebelki możecie kleić. Do tego celu sprawdzają się kleje do drewna. Są łatwe w aplikacji i gwarantują mocny chwyt. Zwróćcie też uwagę, czy dany produkt ma większą odporność na działanie mechaniczne. Polecamy Wam kleje do drewna z grup D2, D3, i D4. Po sklejeniu danych elementów musicie pamiętać o odczekaniu 24 godzin. Wtedy też wiązanie będzie miało maksymalną siłę. Dobrze sprawdzą się kleje do drewna poliuretanowe, choć w ich przypadku trzeba pamiętać jeszcze o tym, aby dobrze wywietrzyć pomieszczenie po klejeniu. Nadmiar kleju możecie usunąć szmatką. Jeżeli jednak spoina będzie wystająca i zbyt gruba, to wystarczy przeszlifować ją papierem ściernym.
Załącznik:
łóżeczko.jpg
Zabezpieczenie drewna
Drewno, choć jest rzeczywiście piękne, jest też mało odporne na wilgoć. Dlatego warto je zabezpieczyć. Do tego celu możecie zastosować lakierobejcę. Łóżeczko możecie też pomalować, ale w tym przypadku musicie pamiętać, że możecie użyć tylko i wyłącznie farby bio. Taka farba powinna posiadać w składzie żywicę wyprodukowaną na bazie składników pochodzenia roślinnego. Do tych składników zaliczają się: nasiona, kora drzew, fasola czy nawet resztki kukurydzy. Dobre farby mają śladowe ilości LZO. Są one zasadniczo blisko zera.
Jak rozpoznać zdrową farbę do drewna?
Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze i o tym powinien pamiętać każdy rodzic. Należy wybierać produkty jak najbardziej ekologiczne i na pewno na nich nie można oszczędzać. Dobra farba nie może mieć w swoim składzie ani rozpuszczalnika, ani amoniaku. Powinna mieć certyfikat, który potwierdza jej ekologiczny skład. Takim znakiem jest ECO LABEL. Zwróćcie też uwagę, czy farba nie ma w sobie metali ciężkich czy też siarki. Oczywiście nie oznacza to wcale, że ekologiczna farba nie będzie dobrze kryła. Nic bardziej mylnego. Otóż dobra farba może nie tylko kryć, ale też być odporna na ścieranie czy odporna na wodę. Podczas produkcji producent powinien zwracać uwagę na ograniczenie odpadów niebezpiecznych, choćby dwutlenku tytanu. Takie farby do drewna to niewątpliwie dobry wybór dla świadomych rodziców, którzy chcą zapewnić swojemu dziecku to, co najlepsze.
Pamiętajcie, że zakup używanego łóżeczka nie jest niczym złym, a wręcz przeciwnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić, a przy tym zrobić coś dobrego dla przyrody. Natomiast w żadnym wypadku nie należy kupować używanego materaca. Można wybrać materac z włóknem kokosowym. Ważne jest to, aby materac był ergonomiczny i delikatny dla kręgosłupa dziecka. Jednocześnie powinien być stosunkowo twardy. Dzięki temu dziecko ma zapewniony najwyższy komfort.