Jak aktywnie spędzić Święta z dziećmi?
Dzieci uwielbiają święta. Uwielbiają spędzać czas w gronie rodzinnym… Jeszcze bardziej lubią tylko dostawać prezenty! Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Jest także doskonałą okazją do aktywnie spędzonego czasu!
Niestety ciągle święta kojarzą się nam z wielogodzinną biesiadą przy stole. Tymczasem dla dzieci siedzenie przy stole jest straszliwie nudne. Wiosenny czas Wielkanocy to doskonały pretekst, by ten zwyczaj w końcu zmienić. Jak spędzić go aktywnie i pozwolić naszym pociechom rozładować nagromadzoną energię?
Możemy je zaangażować już na etapie przedświątecznych porządków. Wspólne sprzątanie pozwoli wykorzystać ten czas na przebywanie z naszymi dziećmi. Młode damy możemy poprosić o wytarcie kurzu, a panów w towarzystwie ojców o pomoc w pozimowym uporządkowaniu ogrodu.
Po wspólnych porządkach zabierzmy się za malowanie pisanek, pieczenie ciast i ciasteczek oraz – na sam koniec – przystrojenie świątecznego stołu.
Wiele dzieci uwielbia pomaganie mamie w kuchni. Na pewno najmłodsze latorośle w naszej rodzinie nie powinny mieć żadnej styczności ze sprzętem elektrycznym, jak choćby malaksery czy miksery, ale z powodzeniem możemy powierzyć im wykrawanie foremką ciasteczek czy mieszanie ciasta drewnianą łyżką. Szczególnie tą pierwszą aktywnością będą zachwycone. Dzieci uwielbiają prace plastyczne, a nadawanie kształtu ulubionym ciasteczkom będzie zabawą, do której z przyjemnością i chęcią będą chciały powracać.
Pisanki świąteczne malujemy od wieków. W pokoleniu dzisiejszych rodziców trudno byłoby znaleźć osobę, która nigdy tego nie robiła. Dziś kupić możemy niemal wszystko, dlatego też chętnie kupujemy gotowe pisanki. Tymczasem rodzinne spotkanie przy tej bardzo świątecznej czynności to okazja do doskonałej zabawy, która na długo połączy jej uczestników wspomnieniami. Zamiast kupować gotowe pisanki, zdecydowanie lepiej poszukać w sklepach urządzenia do malowania jajek dla dzieci. Małe imadełko i zestaw farb wodnych zapewni im doskonałą zabawę. Jeszcze lepiej sięgnąć po stare tradycje, jak choćby gotowanie jajek z łupkami cebuli bądź z liściem czerwonej kapusty i wydrapywanie oryginalnych wzorów. Pisanki możemy także ozdabiać włóczką albo za pomocą ażurowych wycinanek.
Teraz jesteśmy już gotowi na przygotowanie koszyczków do święcenia. Tradycyjny wiklinowy koszyczek z białą serwetką i świątecznymi przysmakami, a także wykonanymi własnoręcznie przez nasze dzieci pisankami będzie powodem do dumy dla całej rodziny.
W niedzielny Wielkanocny poranek w końcu będzie pora na przystrojenie świątecznego stołu. Każda rodzina ma w tej kwestii swoje kultywowane od pokoleń zwyczaje. Kolory, klasyczna biel, wiosenne elementy natury i… czekoladowe zające – wybór pozostawiamy indywidualnym wyborom.
Aby odejść od stołu, nie czekajmy aż do lanego poniedziałku. Świąteczny rodzinny obiad powinien zakończyć się o najmniej długim, wiosennym spacerem.
Źródło: Porcja Pozytywnej Energii
http://www.porcjapozytywnejenergii.pl