Dzień Dziecka nie tylko 1 czerwca
W Polsce oraz w wielu innych krajach Dzień Dziecka obchodzony jest w dniu 1 czerwca od 1950 roku. Został zorganizowany po raz pierwszy w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Od 1952 r. jest świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood. Celem tej organizacji było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata . Od roku 1994 tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży, który tak jak Sejm RP składa się 460 posłów.
Tego dnia szkoły często dla uczczenia Święta Dzieci organizują imprezy sportowe, wycieczki i przedstawienia.
Jednak nie na całym świecie Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca.
Według ONZ obchodzony jest Powszechny Dzień Dziecka w dniu 20 listopada i przypada w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka z 1959 roku oraz Konwencji o Prawach Dziecka z 1989.
W Japonii od 1948 roku „Kodomo – no Hi” jest świętem narodowym, obchodzonym 5 maja, podczas którego Japończycy wywieszają przed domami papierowe, kolorowe karpie zwane Koi – nobori z długimi czerwonymi i białymi wstążkami symbolizującymi kaskadę wody. Dzień Dziecka w Japonii wywodzi się od pierwotnego święta Tango – no Sekku, będącego odpowiednikiem święta Lalek obchodzonego 3 marca poświęconego dziewczynkom. Uważa się że w tym dniu rodzice powiini modlić się za zdrowie swoich dzieci
We Francji i we Włoszech obchodzi się Święto Rodziny 6 stycznia. Tego dnia rodzice zasiadają do uroczystej kolacji wraz ze swymi dziećmi, obdarowują je podarkami, na stole gości tradycyjnie ciasto z wróżbami a dziecko dodatkowo otrzymuję koronę króla bądź królowej.
Na Honduras 10 września Dia del niño. Tego dnia dzieci bawią się w szkołach, w domach na prywatkach. Jest to dzień wspólnej zabawy a dodatkowo dzieci otrzymują podarki.
Paragwaj czci Dzień Dziecka 16 sierpnia i wypada w rocznicę wojny paragwajskiej z 1869 roku, podczas której zginęło wiele dzieci. Według historii do walki w obronie ojczyzny stanęło 3.500 dzieci przebranych za dorosłych przeciw 20.000 armii mężczyzn. Mimo licznych zabaw tego dnia nuta refleksji pojawia się w sercach Paragwajczyków.
W Turcji zaś obchodzony jest wraz ze Świętem niepodległości z 1920 roku – Narodowy dzień suwerenności i dzień dzieci 23 kwietnia. Odbywają się wówczas liczne festyny i festiwale, dzieci zakładają stroje narodowe, puszczają latawce, śpiewają i tańczą.
Brazylia obchodzi Dzień Dziecka 12 października i jak na Brazylię przystało jest głośno, hucznie, kolorowo i wesoło.
Sposobów na obchodzenie tego dnia jest wiele, jednak pamiętajmy, że najwspanialsze prezenty, najlepsze imprezy i kinderbale nie zastąpią Dzieciom ciepła i miłości. Pamiętajmy o tym każdego dnia a nie tylko w Dzień Dziecka.