DHA – recepta na dziecięcą alergię
XXI wiek jest wiekiem epidemii alergii. Najnowsze badania przeprowadzone przez Polskie Towarzystwa Alergologiczne* pokazały, że co piąte dziecko choruje na alergie – najczęściej występujące choroby w populacji dziecięcej szczególnie w wieku 2-3 lata. Każda alergia, również ta pojawiająca się w pierwszych latach życia, jest trudna do wyleczenia. Są jednak rozwiązania pozwalające w dużym stopniu zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia u naszych pociech.
Przyczyn alergii jest wiele, dlatego tak trudno jednoznacznie wskazać czynniki ją wywołujące. To choroba bardzo niejednorodna, mającą zróżnicowane pochodzenie, wiele objawów i różną skalę nasilenia. Na jej powstanie i rozwój duży wpływ mają geny, styl życia oraz czynniki środowiskowe. Wyniki jednego z największych w Polsce badań dotyczących alergii** dowodzą, że cierpi na nią nawet 40% przebadanej populacji. W przypadku 25% osób stwierdzono alergiczny nieżyt nosa, a u 10% zdiagnozowano astmę. Wynik ten odnosi się również do najmłodszych, czyniąc Polskę jednym z wielu krajów, w których alergia i astma u dzieci są rozpoznawane dość często.
Biorąc pod uwagę skalę zachorowań na alergię i szczególną podatność dzieci na nią, starania rodziców powinny być ukierunkowane na możliwie jak najskuteczniejsze jej zapobieganie. Jak to osiągnąć? Potwierdzonym naukowo rozwiązaniem, które pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób o podłożu alergicznym jest wprowadzenie do diety malucha DHA z alg. Wystarczy zachować systematyczność podawania i odpowiedni okres stosowania suplementacji. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w USA w grupie dzieci, które otrzymywały DHA z alg w okresie od 5. dnia do 12. miesiąca życia, zaobserwowano:
-
zmniejszenie ryzyka alergii o 72%,
-
zmniejszenie ryzyka infekcji górnych dróg oddechowych o 78%,
-
zmniejszenie ryzyka astmy o 68%
-
zmniejszenie ryzyka atopowego zapalenia skóry o 75%.
Wśród dzieci przyjmujących DHA z alg, odnotowano też zmniejszenie liczby wizyt u lekarza. ***
Rekomendowanym przez ekspertów źródłem czystego DHA są algi morskie, wolne od metali ciężkich, a także szkodliwych zanieczyszczeń. Tylko takie DHA ma długofalowy korzystny wpływ na zdrowie dziecka, a jego systematyczna suplementacja może skutecznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób o podłożu alergicznym, a przy tym także infekcji górnych dróg oddechowych.
Alergia u dzieci stała się sztandarową dolegliwością. Nadwrażliwość na składniki kurzu, pyłki roślin, sierść zwierząt oraz różne inne czynniki chemiczne, to w dużym stopniu wynik zanieczyszczenia środowiska. Warto więc wykorzystując naturalne metody postawić na DHA z alg i traktując suplementację tym kwasem jako działanie profilaktyczne, postąpić zgodnie ze sprawdzoną zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”.
* Wyniki programu ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce).
** Badania Akademii Medycznej w Warszawie , Epidemiologia astmy i alergii w Polsce.
*** Brich E.E. i wsp. Wpływ wczesnego żywienia na występowanie alergii i chorób układu oddechowego u dzieci.