Bezpieczeństwo na drodze, czyli jak chronić siebie i najbliższych

Poruszanie się samochodem po drogach publicznych to duża odpowiedzialność, zwłaszcza gdy wieziemy ze sobą pasażerów. A jeżeli są to nasi najbliżsi – rodzina i przyjaciele, wydaje się całkiem naturalnym, że chcemy zadbać o ich bezpieczeństwo.

Prowadzić z głową

Jedź zgodnie z przepisami” – ten popularny zwrot, choć tak istotny dla kierowców, może wydać się mało skuteczny. Faktem jest, że należy się stosować do przepisów ruchu drogowego – jeżeli widzimy na znaku ograniczenie 50 km/h to bezdyskusyjnie jedziemy właśnie z taką maksymalną prędkością. Dlaczego? Wiele ograniczeń wydaje się bezsensownych, jednak nie da się ukryć, że utrzymując dozwoloną prędkość, zawsze mamy czas i szanse na reakcję oraz uniknięcie kolizji drogowej.

Podstawową zasadą poruszania się po drogach jest zasada ograniczonego zaufania. Świadomość, że inni użytkownicy mogą nie przestrzegać przepisów i nagle wykonać niebezpieczny dla nas manewr, pozwala bezpieczniej poruszać się po drogach. Jednak zasada ograniczonego zaufania powinna też odnosić się do nas samych oraz pojazdu, którym się poruszamy. Lepiej zadać sobie pytanie – co się stanie jeżeli nie zdążę wyprzedzić tego pojazdu? Co, jeżeli samochód nie przyśpieszy tak szybko? Co, jeśli opony nie zapewnią odpowiedniej przyczepności na tym zakręcie? Warto się zastanowić, niż później ponosić konsekwencji źle podjętych decyzji. Ryzykowne sytuacje trwają z reguły chwilę, jednak ich skutki możemy odczuwać przez resztę życia, dlatego nie ryzykujmy zdrowiem i życiem swoim i innych. Warto też pomyśleć, na jaką reakcję możemy liczyć ze strony innych użytkowników ruchu drogowego. Jeżeli poruszamy się po drogach w sposób prawidłowy i zdarzy się wypadek – możemy liczyć na przychylność i chęć pomocy. Ale jeżeli dojdzie do zdarzenia, bo wyprzedzaliśmy na tzw. „trzeciego” lub nasza prędkość była dwukrotnie większa od dozwolonej – z pewnością możemy spodziewać się nie tylko mandatu, ale również pretensji ze strony poszkodowanych, a nawet najbliższych.

2.Pasy bezpieczeństwa i zagłówekBezpieczeństwo pasażerów – pasy?

Jeżeli ktoś wsiada do Twojego samochodu to obowiązkowo musi zapiąć pasy, dlatego zawsze przed jazdą powinno się zapytać wszystkich pasażerów lub osobiście sprawdzić, czy pasy są faktycznie zapięte. Nie powinniśmy dopuszczać tłumaczeń, że pasy są niewygodne lub wcale nie zapewniają bezpieczeństwa – wystarczy stosować prostą zasadę: nie masz zapiętych pasów – nie jedziesz ze mną. Pasażerowie często zapominają o bardzo istotnej kwestii, a mianowicie o tym, że pasy nie chronią tylko ich samych. W razie wypadku masa bezwładności osoby nie zabezpieczonej sprawia, że może ona swoim ciałem zabić również innych pasażerów.

Ważny jest również sposób zapinania pasów bezpieczeństwa – pasy powinny  przylegać do ciała pasażera w odpowiednich miejscach, gdyż tylko wówczas zapewnią skuteczną ochronę. Pas pionowy powinien opierać się na ramieniu, jeżeli bowiem przechodzi przez szyję może stanowić zagrożenie. Jego dolna, pozioma część powinna dobrze przylegać do miednicy (na wysokości tzw. kolców miednicowych). Jeśli tą część pasa poprowadzimy na wysokości brzucha, narażamy się na niebezpieczeństwo zgniecenia organów wewnętrznych. Dobrze założony pas powinien być odpowiednio wyregulowany – nie powinien być za luźny, ale też nie powinien zbytnio opinać ciała. Przed podróżą sprawdźmy, czy nasi pasażerowie wiedzą, jak posługiwać się pasami bezpieczeństwa.

Zagłówki

Zagłówek to kolejny istotny element zabezpieczenia przed podróżą, wpływający na tak zwane bezpieczeństwo bierne pasażerów pojazdu. Pasy bezpieczeństwa chronią nas przede wszystkim przed gwałtownym szarpnięciem w przód. Kiedy nasze ciało podczas wypadku zaczyna lecieć bezwładnie do przodu, pasy blokują się, utrzymując nas w fotelu. Po gwałtownym wyhamowaniu pojazdu, następuje faza cofnięcia, wówczas nasze ciało opada bezwładnie w tył, wbijając się w fotel. W tej fazie dobrze wyregulowany zagłówek to podstawa – jeżeli zagłówek będzie ustawiony za nisko, to nasza głowa poleci w tył, wyginając przy tym całą szyję – w skrajnych przypadkach kończy się to nawet złamaniem kręgosłupa.

Aby poprawnie dostosować wysokość zagłówka, należy wyregulować go tak, aby jego górna krawędź tworzyła linię z czubkiem naszej głowy. Przy oparciu głowy potylica powinna trafiać dokładnie w środek zagłówka, tak więc nie może on być ustawiony zbyt wysoko. W przypadku odpowiedniej regulacji zagłówków przez pasażerów, powinniśmy postępować podobnie jak z pasami bezpieczeństwa – a więc czasem będziemy zmuszeni myśleć również za pasażerów.

Fotelik dla dziecka

W przypadku młodszych pasażerów podstawą bezpieczeństwa jest fotelik samochodowy. Jeżeli jesteśmy rodzicami, to temat fotelików z pewnością nie  jest nam obcy. Jednak zasady przewożenia małych dzieci powinny być znane wszystkim, na wypadek niespodziewanych okoliczności.

W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym”.

Zapis ten ukazuje fakt, że niedopilnowanie bezpieczeństwa dziecka jest złamaniem prawa. Dziecko musi mieć fotelik dopasowany odpowiednio do swojej masy ciała i wzrostu – kierowanie się wyłącznie jednym z tych kryteriów jest mało rozważne.

Należy pamiętać, że umieszczenie fotelika tyłem do kierunku jazdy i w dodatku na przednim siedzeniu jest możliwe, gdy samochód nie posiada poduszki powietrznej po stronie pasażera lub poduszkę tę można dezaktywować. Fotelik musi zostać oczywiście przymocowany do fotela za pomocą pasów bezpieczeństwa lub też za pomocą systemu isofix. Obowiązkowe jest przypięcie dziecka pasami w foteliku  w taki sposób, aby zapewniały mu maksymalną ochronę, ale również by dziecko nie mogło samodzielnie ich odpiąć.

Bagaże

Bezpieczne korzystanie z samochodu to także umiejętność odpowiedniego zapakowaniabagaży. Mogą to być walizki i torby podróżne, gabarytowe sprzęty AGD, RTV, mniejsze meble, produkty spożywcze, oraz niewielkie przedmioty. Wszystkie te elementy w niebezpiecznej sytuacji mogą być śmiertelnym zagrożeniem dla kierowcy i pasażerów. Ciężkie i duże przedmioty powinno się zawsze przewozić w bagażniku  utrzymującym je z dala od kabiny pasażerów. Przedmioty powinno się układać jak najbliżej tylnych siedzeń i w taki sposób, aby zapewnić im stabilne położenie podczas jazdy.

W przypadku samochodów kombi i hatchback należy pamiętać, by nigdy nie demontować półki oddzielającej przestrzeń bagażnika od kabiny. Jest to oczywiście kuszące gdyż w ten sposób znacznie zwiększa się pojemność bagażnika, jednak w ryzykownej sytuacji zawartość bagażnika może po prostu przelecieć do kabiny, stanowiąc tym samym ogromne zagrożenie. W przypadku mniejszych elementów powinno się unikać przewożenia ich luzem na fotelach czy w otwartych schowkach. Nawet drobne przedmioty w chwili bezwładnego lotu mogą być bardzo niebezpieczne dla pasażerów. Dodatkowo przedmioty pozostawione luzem w samochodzie mogą w każdej chwili przemieścić się i na przykład zaklinować między pedałami, co stanowi zagrożenie w ruchu drogowym. Dlatego zawsze starajmy się spakować wszystko do bagażnika lub też do zamykanych i bezpiecznych schowków.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Jeżeli mowa już o bagażach, to warto wspomnieć też przedmiotach, które zawsze musisz mieć ze sobą – a więc o obowiązkowych elementach wyposażenia samochodu. Zalicza się do nich przede wszystkim sprawną gaśnicę, która powinna być zamocowana w miejscu łatwo dostępnym. Obowiązkowym elementem jest także trójkąt ostrzegawczy z odpowiednią homologacją, oznaczającą, iż trójkąt będzie dobrze widoczny dla innych użytkowników ruchu drogowego, ponieważ wczesne ostrzeżenie innych kierowców o uszkodzonym pojeździe to troska także i o Twoje bezpieczeństwo. Wbrew powszechnemu przekonaniu apteczka samochodowa nie należy do elementów obowiązkowych, jednak zawsze warto ją wozić ze sobą. Sprawnie użyta może być podstawą udzielenia pierwszej pomocy. Warto też wozić ze sobą kamizelkę odblaskową – ta również nie jest obowiązkowa, jednak w awaryjnych sytuacjach zadba o naszą widoczność, a zatem i bezpieczeństwo na drodze. W samochodzie warto też wozić nóż ratowniczy, który w razie wypadku pozwoli bezpiecznie przeciąć zablokowane pasy bezpieczeństwa oraz zbić szybę za pomocą specjalnego zbijaka. Obecnie noże ratownicze mają postać nawet breloków do kluczy, warto więc się w taki zaopatrzyć, gdyż często po kolizji pasażerowie zostają uwięzieni w uszkodzonym pojeździe, co stanowi bardzo niebezpieczną sytuację. W samochodzie powinno się też wozić ładowarkę do telefonu, by stale utrzymywać odpowiedni poziom naładowania baterii – w awaryjnych sytuacjach jedną z najważniejszych kwestii jest możliwość szybkiej i sprawnej komunikacji z odpowiednimi służbami.

Ubezpiecz podróżujących

Każdy z nas słyszał już o ubezpieczeniu OC i AC pojazdu. Pierwszy skrót dotyczy ochrony przed szkodami, jakie możemy wyrządzić innym na drodze, a drugi związany jest z ochroną naszego samochodu przed szkodami również z naszej winy. Do grona mniej popularnych ubezpieczeń samochodowych można zaliczyć NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie to obejmuje ochroną wszystkich pasażerów, nie tylko w trakcie jazdy, ale także podczas wsiadania i wysiadania z samochodu, czy naprawy pojazdu na trasie. Oczywiście w każdej firmie ubezpieczeniowej oferta może się nieco różnić, jednak jeżeli często podróżujemy z najbliższymi, to zdecydowanie warto przemyśleć tego typu dodatkową ochronę.

Więcej o ubezpieczeniu NNW możesz dowiedzieć się na stronie: https://www.libertydirect.pl/komunikacyjne/ubezpieczenie-nnw.html

 

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...