Kolka u niemowlęcia – jak mu pomóc?

Kolka niemowlęca to jedno z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego u najmłodszych dzieci. Uważa się, że może występować nawet u ponad 40% dzieci przed ukończeniem 3. miesiąca życia. Objawy kolki wywołują frustrację u opiekunów dziecka i niepokój o jego zdrowie. Dowiedz się, jak ulżyć maluszkowi, który zmaga się z kolką niemowlęcą. [1]

Kolka niemowlęca – kiedy jest rozpoznawana?

Gdy Twoje dziecko dużo grymasi, płacze, jest bardzo niespokojne i dzieje się to zwykle w godzinach wieczornych, pierwsze, o czym pomyślisz, to zapewne kolka. Żeby rozpoznać kolkę niemowlęcą, muszą być spełnione następujące kryteria:

  1. Nawracające lub przedłużające się okresy płaczu, grymaszenia, rozdrażnienia lub marudzenia, które występują bez oczywistej przyczyny i którym nie można zapobiec ani zaradzić.
  2. Początek i ustąpienie objawów przed ukończeniem 5. miesiącem życia.
  3. Poza tym dziecko jest zdrowe – nie gorączkuje, nie ma innych chorób i prawidłowo przybiera na masie.

Objawy, które mogą towarzyszyć kolce niemowlęcej, to m.in. zaczerwienienie twarzy, podkurczanie nóżek i zaciskanie dłoni w pięści.

Strategie uspokajające

Doświadczenie lekarzy i, przede wszystkim, rodziców pozwoliło na opracowanie kilku metod, które mogą okazać się skuteczne w łagodzeniu napięcia u niemowlaka i ukojenie płaczu. Wypróbuj kilka z nich:

  • przytulanie dziecka;
  • rytmiczne kołysanie na rękach, w wózku lub w kołysce;
  • ciasne otulanie dziecka kocykiem;
  • zmniejszenie ilości bodźców docierających do dziecka – przeniesienie go do przyciemnionego i wyciszonego pomieszczenia;
  • zapewnij tzw. biały szum – włącz odkurzacz, suszarkę do włosów, zmywarkę, szumiące radio lub telewizor;
  • weź dziecko na przejażdżkę autem. [1]

Zioła na kolkę

Mięta pieprzowa, koper włoski i melisa lekarska to popularne zioła stosowane w dolegliwościach brzusznych u osób dorosłych. Pod kontrolą lekarską mogą również sprawdzić się jako środek na kolki u dzieci. Preparaty ziołowe mogą wchodzić w interakcje z lekami przyjmowanymi przez Twoje dziecko i nie wszystkie są bezpieczne dla najmłodszych, dlatego zachowuj szczególną ostrożność podczas ich stosowania. [1]

Masaż brzuszka na kolkę

To prosta metoda, która może pobudzić jelita do pracy i uwolnić uwięziony w brzuchu niemowlaka gaz. Nie wykonuj masażu podczas ataku kolki, bo może to dodatkowo rozdrażnić dziecko. Wybierz okres w ciągu dnia, kiedy maluch jest spokojny. Brzuch masuj delikatnie ciepłą dłonią. Kieruj się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, ponieważ tak przebiega kierunek pracy jelit. [2]

Leki na kolkę

Jeśli napadom nieukojonego płaczu towarzyszy wzdęcie brzucha u niemowlaka, można zastosować lek na kolki zawierający symetykon. Preparat ma postać kropli do podawania doustnego. Należy go podawać zgodnie z dawkowaniem na ulotce. Krople możesz dodać do butelki z mlekiem lub podać dziecku na małej łyżeczce przed każdym karmieniem. Symetykon rozbija duże pęcherzyki gazów na mniejsze, dzięki czemu ułatwione jest ich wydalanie poprzez wiatry lub odbijanie.

W związku z możliwym udziałem zachwiania składu miktoflory jelitowej w powstawaniu kolki niemowlęcej, pediatrzy zalecają niektórym maluchom stosowanie probiotyków z tzw. dobrymi bakteriami. Obiecująco w badaniach naukowych pod względem skracania czasu napadów kolki wypada Bifidobacterium animalis subsp. Lactis BB-12. [3], [4]

Kolka u niemowlęcia jest trudną sytuacją dla rodziców. Warto pamiętać, że to okres przejściowy i wkrótce przeminie. Nie wahaj się zadawać pytań lekarzom – ich rolą jest pomóc Ci przejść przez ten trudny okres.

Bibliografia

[1]       A. Ratajczak, K. Ratajczak, i W. Feleszko, „Infantile colic”, Pediatria i Medycyna Rodzinna, t. 12, s. 413–418, grudz. 2016, doi: 10.15557/PiMR.2016.0041.

[2]       J. D. Johnson, K. Cocker, i E. Chang, „Infantile Colic: Recognition and Treatment”, afp, t. 92, nr 7, s. 577–582, paź. 2015.

[3]       K. Chen i in., „Efficacy of Bifidobacterium animalis subsp. lactis, BB-12® on infant colic – a randomised, double-blinded, placebo-controlled study”, Benef Microbes, t. 12, nr 6, s. 531–540, lis. 2021, doi: 10.3920/BM2020.0233.

[4]       C. J. Ingold i H. Akhondi, „Simethicone”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 29 październik 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555997/

No votes yet.
Please wait...