Język angielski jest przyszłością młodych ludzi…

Język angielski jest przyszłością młodych ludzi, a jego nauka już na etapie przedszkolnym może dać im większe możliwości w późniejszym życiu.

Nazywam się Iwona Skrzypczak. Jestem nauczycielką wychowania przedszkolnego oraz mamą dwóch 5-latek Julii oraz Hani. Swoją pracę z małymi dziećmi rozpoczęłam 9 lat temu. Staram się być nauczycielem energicznym, kreatywnym i innowacyjnym. Również jako mama muszę wciąż sięgać po coraz to nowsze metody oraz pomysły, aby jak najlepiej wpływać na rozwój swoich córek. Ciągle staram się doskonalić swój warsztat pracy, dlatego też podjęłam się wprowadzenia w swojej grupie przedszkolnej programu Dwujęzyczny Przedszkolak. Dlaczego? Dlatego ponieważ uważam, że język angielski jest przyszłością młodych ludzi, a jego nauka już na etapie przedszkolnym może dać im większe możliwości w późniejszym życiu. Jak wiadomo małe dzieci są jak gąbki, które wszystko chłoną, dlatego też uważam, iż bardzo dobrym rozwiązaniem jest nauka języka obcego już w najmłodszych latach życia.

Co jest Pani pasją?
Jeśli chodzi o hobby i co lubię̨ robić to uwielbiam spędzać czas ze swoim mężem oraz swoimi córeczkami i to właśnie na córkach testuje większość swoich pomysłów edukacyjnych.

Jak po raz pierwszy dowiedziała się Pani o Ogólnopolskim Programie Dwujęzyczny Przedszkolak?
O programie dowiedziałam się przeglądając grupy przeznaczone dla nauczycieli na portalu społecznościowym Facebook. Zauważyłam, że wielu nauczycieli zaczyna być coraz bardziej zainteresowanych rozwiązaniami, które pomogą im wprowadzać język angielski do codziennych zajęć przedszkolu. Do tego program ma nowoczesne rozwiązania cyfrowe, intuicyjną platformę dla nauczyciela z prawie 1000 pomysłów na realizację podstawy programowej w przedszkolu: bajki, piosenki, rymowanki, poranną gimnastykę, doświadczenia i eksperymenty oraz wiele innych. Rodzice również mają dostęp do platformy i mogą w domu utrwalać z dziećmi przerobiony materiał w przedszkolu. Program jest przeznaczony dla nauczycieli wychowania przedszkolnego ( bez znajomości języka angielskiego ) oraz dla anglistów. Nauczyciele biorący udział w projekcie otrzymują stałe wsparcie metodyczne.

Co spowodowało, że to właśnie na ten program zdecydowała się Pani w swojej placówce?
Spodobała mi się jego idea oraz sposób w jaki można wprowadzić język do codzienności dzieci. Zgadzam się z założeniami programu, że dwujęzyczność wpływa na całościowy rozwój dzieci, a mi jako nauczycielowi, ale również jako mamie, najbardziej zależy na tym, aby zapewnić dzieciom jak największe możliwości rozwoju. Jak już wcześniej wspomniałam język angielski daje szersze perspektywy w przyszłości. Dlatego też zdecydowałam się na wprowadzenie programu w swojej placówce i jestem z tego bardzo zadowolona, że podjęłam taką decyzję.

Jakie sposoby nauki angielskiego podobają się Pani najbardziej?
Najbardziej podoba mi się nauka języka poprzez zabawę. Dzieci na co dzień uwielbiają zabawy ruchowe, muzyczne oraz plastyczne. W taki też właśnie sposób wyglądają zajęcia i wdrażanie języka w programie Dwujęzyczny Przedszkolak. Bardzo podoba mi się w nim to, że wychodzi naprzeciw upodobaniom dzieci.

Powiedziała Pani, że dzieci są jak gąbki. Proszę tę myśl rozwinąć. Jak objawia się to chłonięcie?
Umysł dziecka potrafi przyjąć ogromne ilości wiedzy. Najbardziej jest podatny na tą wiedzę w pierwszych latach życia, właśnie w okresie przedszkolnym. Dzieci uczą się poprzez obserwację, doświadczanie. Budują swój umysł poprzez otaczający je świat za pomocą swoich zmysłów. Dlatego bardzo duży wpływ na to w jakim stopniu jego umysł będzie rozwinięty mają rodzice oraz nauczyciele, którzy towarzyszą dziecku już w pierwszych, wg mnie, najważniejszych latach życia.

Czy ma Pani już jakieś efekty nauki angielskiego wśród dzieci?
Tak. Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się, aż tak szybkich efektów, ponieważ w programie jesteśmy dopiero od marca 2021. Dzieci swoim słownictwem nie tylko zadziwiają mnie, ale i swoich rodziców. Szybkość przyswajania języka jest dla mnie bardzo motywująca. Na pewno będę kontynuować program w przyszłych latach.

Gdzie szuka Pani inspiracji do doskonalenia swojego warsztatu nauczyciela?
Często obserwuje różne grupy dla nauczycieli, gdzie swoją wiedzą oraz doświadczeniem dzielą się inni koledzy i koleżanki po „fachu”. Jak już wcześniej wspomniałam, w taki właśnie sposób trafiłam na program Dwujęzyczny Przedszkolak. Nie ukrywam, że jest mnóstwo projektów, programów, do których można dołączyć. Osobiście jednak uważam, że nie ilość wprowadzonych oraz przeprowadzonych projektów się liczy w przedszkolu a ich jakość i potencjalne efekty jakie mogą dać dzieciom. Dlatego jestem szczerze przekonana do decyzji jaką podjęłam wprowadzając właśnie ten program do naszej placówki.

Czy nauczyciel, który nie zna języka angielskiego poradzi sobie z programem?
Zdecydowanie tak. Program polega na tym, że otrzymujemy wsparcie w formie gotowych scenariuszy (dodam, że w języku polskim) i nagrań, dzięki którym nauczyciel nie musi się obawiać o to czy poprawnie wypowie jakieś słowo. Robi to za nas profesjonalny lektor. Naszym zadaniem jest tylko odtworzenie nagrania oraz przeprowadzenie zadań wg poleceń zawartych w scenariuszu. Oczywiście daną aktywność można wdrożyć także wg własnego pomysłu – co często również praktykuję.

Jakie korzyści, zalety wyciąga Pani dla siebie z programu?
Nie ukrywam, że dzięki programowi również udoskonalam swoje umiejętności językowe. Program sprawił, że czuję się nauczycielem nowoczesnym i dążącym do tego, aby ciągle wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i wymaganiom współczesnego, a nawet ośmielę się powiedzieć „przyszłościowego” świata.

Plany na przyszłość?
Jestem nauczycielem, który ma mnóstwo energii i pełno pomysłów. Na pewno w dalszym ciągu będę doskonalić swój warsztat pracy poprzez różne szkolenia. Kto wie, może w przyszłości uda mi się dodatkowo prowadzić zajęcia w ramach zajęć dodatkowych oraz nawiązać współpracę z placówkami prowadzącymi podobne działania.

www.dwujezycznyprzedszkolak.com.pl

No votes yet.
Please wait...