Postanowienia noworoczne, jak ich dotrzymać mając w domu małe dziecko?
Brak wolnego czasu to odwieczny problem wszystkich rodziców. Szczególnie dotyka posiadaczy najmłodszych pociech, które wymagają stałej opieki i atencji. Kluczowym momentem jest przełom roku, kiedy to wyznaczamy sobie cele, które chcemy zrealizować w Nowym Roku. Nieraz jedynym sposobem na realizację noworocznych postanowień, jest skorzystanie z pomocy osób trzecich. Jak wynika z danych serwisu Niania.pl liczba osób poszukujących opiekunki zwiększyła się o 15% w stosunku do początku grudnia 2017 roku. Jak szukać, aby znaleźć tą odpowiednią, godną naszego zaufania nianię?
Rodzicielstwo kojarzy się z poświęceniem i odkładaniem „na później” nie tylko kariery zawodowej i samorealizacji, ale również przyjemności i pasji. Na szczęście coraz więcej osób walczy z tym stereotypem. Szczególnie z początkiem Nowego Roku, rodzice podejmują walkę o więcej czasu dla siebie i zaspokajanie własnych potrzeb. Noworoczne postanowienia są zróżnicowane – począwszy od zmiany pracy czy poszerzania swojej wiedzy (nauka języków, podnoszenie poziomu wykształcenia), poprzez zmianę trybu życia, planowanie diety i uprawianie sportu, po obietnice spędzania więcej czasu sam na sam ze swoim partnerem oraz przyjaciółmi, a w przypadku Pań wizyty u kosmetyczki i fryzjera. Jednak realizacja noworocznych postanowień to dla rodziców małych dzieci nie lada wyzwanie. Chcąc je spełnić, muszą mieć w sobie dużo determinacji i wykazać się samodyscypliną oraz wybitnymi zdolnościami logistycznymi. Bez pomocy z zewnątrz, zapał rodziców spada dość szybko, a składane sobie z początkiem roku obietnice nie są w pełni spełniane.
Jak twierdzi psycholog Milena Pacuda z ośrodka wsparcia i rozwoju Bliskie Miejsce:
„Każdy rodzic miewa chwile w których czuje, że brakuje mu sił. Zachęcam wtedy rodziców by w pierwszej kolejności zadbali o siebie. Każdy z nas może mieć inną strategię na regenerację. Warto też zastanowić się czy wkoło są inni dorośli gotowi nam pomóc. Myślę, że nie ma innej drogi. Kiedy rodzic decyduje się skontaktować ze swoimi potrzebami, kiedy dba o to by je zaspokajać, odzyskuje siłę do budowania relacji ze swoim dzieckiem”.
Jest kilka sposobów na zyskanie czasu dla siebie i nie musi to być cały wolny dzień, czasem wystarczy oddać dziecko pod opiekę na zaledwie kilka godzin. Raport serwisu Niania.pl pokazuje, że opiekunki chętnie pracują zarówno na pół etatu lub cały, a nawet parę godzin w ciągu dnia lub kilka dni w tygodniu. Niania może zająć się szkrabem również doraźnie. Serwis daje możliwość filtrowania ogłoszeń według różnych kryteriów. Jeśli rodzić np. szuka niani dorywczo, wystarczy, że zaznaczy w wyszukiwarce konkretny wymiar pracy, dzięki czemu będzie przeglądał tylko te ogłoszenia, które odpowiadają jego wymaganiom. Daje to rodzicom szeroki wachlarz możliwości i szansę na realizację swoich planów na różnych szczeblach.
JAK SZUKAĆ NIANI?
Znalezienie dobrej niani to nie lada wyzwanie. Co prawda wiele opiekunek szuka pracy, oferując zróżnicowane wymiary godzin i zakresy obowiązków. Niemniej jednak, jak spośród tysięcy wybrać tę jedyną, najlepszą dla naszego dziecka? W pierwszej kolejności należy sprecyzować nasze wymagania. Punkty jakie powinny się znaleźć w naszych notatkach to:
• wiek,
• doświadczenie,
• dodatkowe obowiązki,
• na jaki okres i jak często będzie nam potrzebna pomoc,
• jakim budżetem dysponujemy.
Jasno określone oczekiwania ułatwią nam wyłonienie odpowiednich kandydatek. Pamiętajmy również, że nie tylko opiekunki mogą zamieścić swój profil w serwisie Niania.pl, taką możliwość ma również rodzic. Po sprecyzowaniu swoich wymagań względem opiekunki, wystarczy je spisać i umieścić w ogłoszeniu, do którego dostęp ma ponad 400 tysięcy opiekunek zarejestrowanych w bazie. Większą szansę na znalezienie idealnej opiekunki z pewnością dadzą obustronne poszukiwania.
Kolejny etap to prawidłowe przeprowadzenie rekrutacji. Najlepszym wyjściem jest spotkanie się z kilkoma kandydatkami i wybór spośród nich jednej, a jeśli szukamy niani dorywczo, nawet więcej niż jednej. Z wytypowaną osobą, rodzice powinni umówić się kilkukrotnie, spędzić czas z nianią i dzieckiem oraz obserwować, jak dziecko reaguje na nianię oraz jak niania zajmuje się dzieckiem. Po takich spotkaniach rodzice będą mogli spokojnie i bez stresu zostawić dziecko pod okiem niani i regularnie realizować swoje postanowienia.
JAK ZATRUDNIĆ LEGALNIE NIANIĘ?
W 2011 w Polsce, rząd ułatwił legalne zatrudnianie opiekunek wprowadzając umowę uaktywniającą. Dzięki niej składki emerytalne, rentowe, wypadkowe i ubezpieczenie zdrowotne są finansowane przez rząd, w wysokości 50% najniższej pensji krajowej, natomiast resztę kwoty muszą dopłacić rodzice. Umowa uaktywniająca to jedna z kilku możliwości legalnego zatrudnienia opiekunki.
Są dwie dodatkowe ‒ jedna to posiadanie działalności gospodarczej przez nianie. Druga to zatrudnienie niani na umowie zlecenie lub umowie o pracę przez rodzica jako osobę prywatną lub przez rodzica posiadającego działalność gospodarczą (rodzaj działalności nie ma znaczenia). Różnica jest w przypadku obowiązkowych składek. Na umowie o pracę obowiązkowe są wszystkie składki, w przypadku umowy zlecenie obowiązkowy jest podatek. Na forum serwisu Niania.pl można znaleźć wskazówki dotyczące założenia działalności gospodarczej przez nianię, jakie dokumenty należy złożyć, jak się rozliczać i jaki rodzaj działalności powinna założyć niania.
Poświęcanie się rodzinie to powołanie, które dotknie każdego rodzica. Jednak w całym szale rodzicielstwa dobrze jest pamiętać również o własnych potrzebach. Nie zapominajmy, iż szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko.
Serwis Niania.pl to największa ogólnopolska baza opiekunek. Działa na rynku od 13 lat i do tej pory, już ponad 100 tysięcy rodzin znalazło opiekunkę dla dziecka dzięki skorzystaniu z w/w serwisu. Tego typu portale funkcjonują na całym świecie, oferując opiekę i pomoc rodzicom.