ANDRZEJKI – tradycja, wróżby i zabawy.
Powoli zbliżamy się do końca listopada, który jest miesiącem szczególnym – zaczyna się zabawą halloweenową, by przejść do wspominania w ciszy i zadumie tych, którzy odeszli i na koniec bawi nas wróżbami i zabawami Andrzejkowymi.
Andrzejki – wieczór wróżb i zabaw przypadający w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię imienin świętego Andrzeja. W tradycji chrześcijańskiej jest to okazja do organizowania ostatnich hucznych zabaw przed zbliżającym się okresem Adwentu (czas oczekiwania na Boże Narodzenie). W Polsce Andrzejki obchodzone są od wielu pokoleń (pierwsze wzmianki o nich pochodzą z XVI w.). Początkowo wróżby Andrzejkowe miały charakter matrymonialny, a chłopcy i dziewczęta bawili się osobno, w wieczorze andrzejkowym było dużo magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Dziś bawimy się wspólnie, wróżąc sobie nawzajem, łącząc te wróżby z konkursami i wesołą zabawą.
Wróżby Andrzejkowe traktuje się raczej z przymrużeniem oka i pozwala się na to, by brały w nich udział także maluchy. Jakie imię będzie nosić osoba, która mnie pokocha, kim zostanę, jak urosnę, co czeka mnie za kilka lat – nie tylko dorośli chcieliby poznać swoją przyszłość. Dzieci uwielbiają zabawy we wróżenie i bardzo się w nie angażują. Choć wielu z nas zabawa Andrzejkowa kojarzy się jako impreza dla dorosłych, to można i co ważne, warto ją spędzić z dziećmi. Zapraszając nie tylko znajome maluchy, ale również ich rodziców. Może to być doskonały pomysł na wspólną integrację.
Aby taka impreza była udana, trzeba się do niej odpowiednio przygotować:
– wybrać zabawy i wróżby odpowiednie dla wszystkich uczestników,
– przygotować materiały i akcesoria potrzebne do przeprowadzenia wróżb,
– wymyślić i przygotować sobie znaczenie wróżb np. figur z lanego wosku, liter ułożonych ze szpilek lub skórek jabłka, liczb wyrzuconych kostką itp.
A oto kilka propozycji wróżb i zabaw Andrzejkowych:
1. Pierwsza to oczywiście lanie wosku, bez tego nie może się obejść żadna zabawa Andrzejkowa.
Co będzie nam do tego potrzebne: oczywiście płynny wosk, który uzyskamy z pociętych białych świeczek roztopionych na małym ogniu w rondelku (robi to osoba dorosła), klucz z dużą dziurką (może być zrobiony np. z grubej tektury) oraz miska z zimną wodą. Roztopiony wosk lejemy do miski z wodą przez dziurkę od klucza. Gdy zastygnie, podnosimy go do światła i z kształtu cienia rzucanego na ścianę wróżymy przyszłość np.:
– anioł – dobra wiadomość,
– kwiat – smutek,
– orzeł – osiągnięcie zamierzonych celów,
– dom – bezpieczeństwo,
– fontanna – szczęście,
– gwiazda – pieniądze i szczęście,
– kot – zdrada,
– pies – bądź ostrożny w zawieraniu nowych znajomości,
– motyl – wewnętrzna przemiana,
– pieniądze – oszczędny rok,
– serce – znajdziesz miłość,
– słońce – oznacza pomyślny rok.
Interpretacja woskowej rzeźby zależy od wyobraźni.
2. Kim będę w przyszłości ?
Czego potrzebujemy:
– worek, do którego wsadzamy akcesoria charakterystyczne dla różnych zawodów, np.:
– grzebień (fryzjer),
– strzykawka (pielęgniarka),
– mikrofon (piosenkarz),
– pędzel do makijażu (kosmetyczka),
– pióro (pisarz),
– nitka (krawiec),
– kreda (nauczyciel),
– śrubokręt (mechanik)…
Dziecko losuje przedmiot, a potem prezentuje go innym dzieciom (kalambury). Pokazuje, jak używa się tego przedmiotu, jak zachowuje się osoba, która się nim posługuje. Dzieci zgadują, kim ich kolega będzie w przyszłości.
3. Szpilki
Przygotowujemy 7 lub 13 szpilek oraz kubek.
Szpilki należy włożyć do kubka, potrząsnąć i wysypać na stół przykryty obrusem. Odczytać litery utworzone ze szpilek i ich znaczenie np.:
– A. podróż lub przeprowadzka,
– E. pomyślność w szkole
– H. szczęście w miłości, małżeństwo,
– K. sukces zawodowy.
– M. wyjątkowo korzystna propozycja,
– N. okres dobrej passy,
– T. pomoc przyjaciół,
– W. uwaga na oszustów,
– V. ostrzeżenie przed próbą wykorzystania wróżącej,
– X. ogólne szczęście.
4. Losowanie kolorów.
Potrzebujemy: kolorowych karteczek, kapelusza oraz kartki z zapisanymi znaczeniami poszczególnych kolorów. Spośród uczestników wybieramy „wróżkę”, pozostali uczestnicy siedzą w kręgu i losują kolory, następnie „wróżka” odczytuje ich znaczenie i tak np.:
– zielony – bądź ostrożny w drodze do szkoły,
– biały – pijesz za mało mleka,
– czerwony – jesteś bardzo lubianą osobą,
– żółty – bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj,
– czarny – drobny pech,
– niebieski – pilnuj swoich rzeczy,
– fioletowy – czeka cię miła niespodzianka,
– szary – smutek.
Oczywiście są to tylko przykładowe interpretacje, każdy może wymyślić swoje.
5. Andrzejkowa wróżba z monetą.
Przygotowujemy odpowiednią ilość monet np. jednogroszówek, plastikową miskę. Każde dziecko dostaje grosik i ustawia się w kolejce, wymyśla sobie jakieś życzenie. Następnie tę monetę rzuca z ustalonej odległości do miski. Jeżeli moneta wpadnie życzenie się w tym roku spełni.
6. Wróżba z butami.
Jedna z najpopularniejszych wróżb Andrzejkowych. Wersja dla dzieci: wystarczy, by dzieci przygotowały prawe buciki i z wyznaczonego punktu w pokoju zaczęły „krok po kroku” przestawiać je do wybranego wcześniej punktu, na przykład drzwi. But dziecka, który „dotrze” jako pierwszy wskaże właściciela, który będzie miał możliwość uzyskania jakiejś nagrody lub przywileju.
7. Rozwiązywanie supełków.
Przygotowujemy tasiemki lub sznurówki i zawiązujemy na nich supełki. W wyznaczonym czasie rozpoczynamy rozwiązywanie. Im więcej uda się rozwiązać, tym więcej marzeń uda się spełnić w najbliższym roku.
To tylko kilka przykładów na dobrą zabawę z dziećmi przy okazji Andrzejkowej imprezy. Wróżb i zabaw na Andrzejki jest całe mnóstwo i możemy korzystać z własnych doświadczeń oraz własnej inwencji w ich wykorzystaniu i przeprowadzeniu. To od nas zależeć będzie, czy zabawa Andrzejkowa z naszymi dziećmi uda się i czy pozostanie dzieciom na długo w pamięci.
Podczas tych wszystkich zabaw warto pamięciach o ciekawych i zdrowych przekąskach 🙂
Zespół BezpieczneDziecko