Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada

11 listopada nasze dzieci znowu będą się cieszyć z tego, że mama i tata są z nimi w domu, bo mają kolejny wolny od pracy dzień. Ale, czy wiedzą dlaczego właśnie ten dzień jest dniem wolnym w szkole, przedszkolu i w zakładach pracy? Co takiego ważnego wydarzyło się 11 listopada, dlaczego na domach wiszą biało-czerwone flagi, co to jest patriotyzm i niepodległość oraz dlaczego to święto jest takie ważne?

Takich pytań od naszych pociech możemy się się spodziewać przy okazji Święta Niepodległości. Jak odpowiadać na te pytania, czy warto mówić dziecku o patriotyzmie, o tym, czym jest ojczyzna i niepodległość, czy nasze dzieci zrozumieją te abstrakcyjne dla nich pojęcia?
„Kto ty jesteś? Polak mały!”, któż z nas nie pamięta tych słów, dla wielu z nas wiersz „Katechizm polskiego dziecka” był pierwszą lekcją patriotyzmu. A jak przekazać to naszym dzieciom, czy w dzisiejszych czasach warto rozmawiać z dziećmi o ojczyźnie, niepodległości, patirotyźmie…? W dzisiejszej erze globalizacji patriotyzm i miłość do ojczyzny mogą wydawać się pojęciami nieco staroświeckimi, to jednak trzeba pamiętać, że niosą one ze sobą cenne wartości, które mogą wspierać rozwój naszych dzieci i kształtować ich postawy.

Najpierw powinniśmy się zastanowić, czym dla nas jest patriotyzm i co chcielibyśmy przekazać swojemu dziecku, żeby mogło zrozumieć to abstrakcyjne dla niego pojęcie. Nie musimy zaczynać od opowiadania dziecku o tym, co skomplikowane, a więc trudne do zrozumienia i po prostu nudne. Warto mówić o patriotyzmie i ojczyźnie, używać tych pojęć, by dziecko się z nimi oswajało. Możemy opowiadać dziecku o historii Polski: jak powstało państwo, w którym ludzie mówią wspólnym językiem (polskim), mówiąc o historii Polski zwróćmy uwagę na to, że my, Polacy nie jesteśmy znikąd, że mamy długą historię. To też jest ważne w zrozumieniu, czym jest ojczyzna. Zwróćmy też uwagę na to, że dla nas, Polaków ważne są symbole narodowe: biało-czerwona flaga, orzeł biały, czy polski hymn – Mazurek Dąbrowskiego, które należy traktować z szacunkiem.
Teraz właśnie – 11 listopada mamy bardzo dobrą okazję, aby naszym dzieciom przybliżyć i wytłumaczyć, co to jest honorowa zmiana wart, dlaczego pojawia się na niej prezydent, o czym są przemówienia. Powiedzmy, że to dzieje się w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123- letnim okresie zaborów i że to święto obchodzi się co roku. Przy okazji Święta Niepodległości w wielu miastach organizowane są specjalne koncerty, festyny, spektakle czy historyczne rekonstrukcje, dzięki którym cała rodzina może ciekawie spędzić czas, zdobywając wiedzę z zakresu historii Polski, patriotyzmu i kultury narodowej. Organizowane są również imprezy sportowe np. Biegi Niepodległości, w których uczestniczyć mogą całe rodziny. Jak widzimy istnieje wiele możliwości, aby przy okazji Święta Niepodległości połączyć przyjemne i aktywne rodzinne spędzanie czasu z jakąś formą edukacji historycznej i patriotycznej.

 

Zespół BezpieczneDziecko

No votes yet.
Please wait...