Wymarzony pokój przedszkolaka, czyli jak wybrać farbę do pokoju dla dziecka?
Gdyby tak wybór odpowiedniej farby do malowania dziecięcego pokoju polegał jedynie na zastanawianiu się nad wyborem najpiękniejszego koloru…Niestety pomarzyć można – aranżacja wnętrz, w przypadku tworzenia idealnego pokoju dla przedszkolaka, znacznie wykracza poza czysto subiektywne wybory kolorów i mebli.
Należy wziąć pod uwagę i przeanalizować sporo czynników, które mogą mieć wpływ na samopoczucie, zdrowie i bezpieczeństwo kilkulatka w domu. Warto jeszcze przed zakupem zastanowić się nad wyborem najlepszej farby do pokoju dziecka. .
Ale plama… czyli farby plamoodporne
Jeśli Twoja pociecha odkrywa w sobie artystę, może czasami przenosić swój zapał nie tylko na kartkę, ale również na ściany, oczekują pochwały od rodziców, którzy całkiem niedawno wyremontowali pokój dziecka…
W takiej sytuacji przydatne okażą się farby plamoodporne, które zapobiegają wchłanianiu wody i wnikaniu zanieczyszczeń w strukturę powłoki farby. W niektórych farbach wykorzystuje się technologię hydrofobową, co sprawia, że pokryta powierzchnia dosłownie „odpycha wodę”. Rozlany sok spłynie po ścianie, a trwalsze zabrudzenia da się usunąć ściereczką nasączoną w wodzie z dodatkiem detergentu – lub nawet bez niego.
Farby plamoodporne powinny mieć strukturę wytrzymałą na mocniejsze szorowanie, zmywanie i tarcie, np. jak farby z linii Dulux EasyCare. Po wielokrotnym szorowaniu kolorowi nie grozi blaknięcie, a ściana nie powinna nosić śladów ani po zabrudzeniu, ani po myciu. Farby plamoodporne zapobiegają również powstawaniu niekorzystnych wybłyszczeń na matowej lub półmatowej powierzchni.
Plamoodporna farba do ścian zdejmuje z barków lokatorów obawę o konieczność ponownego malowania – nawet w przypadku niewielkich, ale uporczywych zabrudzeń, o które nie trudno, jeżeli ma się żywiołową pociechę…nie zawsze słuchającą rodziców.
„Na zdrowie!” – farby hipoalergiczne
Dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami, skrupulatnie badając otoczenie. Trudno zapobiec kontaktowi wrażliwej skóry maluchów z alergenami, dlatego najlepiej – w ramach profilaktyki – zmniejszyć ryzyko kontaktu pociech z substancjami, które mogą je uczulać.
Dla małych i dużych alergików najlepsze są emulsje rozcieńczane w wodzie. Ich głównym składnikiem jest żywica akrylowa lub lateksowa, dzięki której emulsje wodorozcieńczalne są wytrzymałe na czynniki mechaniczne i zapewniają gładkie krycie powierzchni.
Dobre farby hipoalergiczne posiadają atesty – np. Centrum Zdrowia Dziecka lub nawet uniwersytetu medycznego. Atesty – z informacją o spełnianych wymogach i certyfikatami – powinny się znaleźć na opakowaniach farb przyjaznych alergikom.
Jakich farb należy unikać, jeżeli w domu mieszka mały alergik – albo kiedy wolimy nie ryzykować, że dziecko okaże się być uczulone na farbę? Szczególnie niewskazane dla dzieci są farby rozpuszczalnikowe, zawierające lotne związki organiczne (tzw. LZO) – obecnie ich ilość jest ograniczona do 30 g/ 1 l farby. Dlaczego tak jest? Rozpuszczalniki przedostają się z farby do powietrza podczas schnięcia pomalowanej powierzchni, a także po pewnym czasie od malowania. U niektórych może to wywołać reakcję alergiczną.
Z niektórych farb odpornych na ścieranie – podczas wysychania – odparowuje benzyna lakowa, stosowana m.in. jako paliwo do samolotów. Przy wyborze farby dla dziecka należy unikać także tynków mineralnych, które są pylące, oraz farb strukturalnych, na których chropowatej powierzchni osadza się uczulający kurz.
Do wyboru, do koloru…
Najlepszą farbą do pokoju przedszkolaka będzie farba przyjazna samopoczuciu dziecka i jego zdrowiu, oraz rodzicom, którzy nie będą musieli przez każdą plamę ponawiać malowania pokoju pociechy – a tych zabrudzeń w dziecięcym pokoju z pewnością nie zabraknie. Po zapoznaniu się z właściwościami farb i porównaniu opłacalnych produktów wysokiej jakości wystarczy tylko wybrać kolor i zabrać się do malowania.
Artykuł powstał we współpracy z DULUX