Mamo, a do czego jest ten numer 112?
Dym wypełniał już całe pomieszczenie. Nie tracąc czasu Paulinka zadzwoniła pod numer 112. Podała nazwisko, adres i powiedziała, że w mieszkaniu się pali. Uratowała babcię
i siebie. Historii małych bohaterów znamy z mediów więcej. Ucząc najmłodsze dzieci znajomości numeru alarmowego 112, możemy uratować ludzkie życie. Najlepszym sposobem przyswojenia przez maluchy znajomości numeru alarmowego jest edukacja przez zabawę. Gry, quizy, łamigłówki, trasy edukacyjne z numerem 112, książeczki o bezpieczeństwie ułatwią jego zapamiętanie.
W Polsce obowiązują 3 numery alarmowe przyporządkowane do właściwych służb oraz europejski numer alarmowy 112. Malucha jednak łatwiej nauczyć zapamiętania 1 numeru niż 3 różnych.
W erze smartfonów, iPadów, już najmłodsze dzieci oswojone z technologiami są w stanie wybrać
z telefonu numer alarmowy, stąd edukację warto rozpocząć jak najwcześniej.
Dla dzieci niezapomnianą atrakcją i praktyczną lekcją jak zachować się w razie niebezpieczeństwa są spotkania z przedstawicielami służb ratowniczych i mundurowych. Stąd strażacy, policjanci czy sanitariusze pogotowia są chętnie zapraszani do przedszkoli i szkół.
Nie co dzień jednak przedszkolaki i uczniowie mogą liczyć na takich gości. Najważniejszy jest pomysł, który zaangażuje dzieci do wspólnej zabawy. Nauczyciele sięgają po programy edukacyjne, które w ciekawy sposób mają dotrzeć do świadomości najmłodszych.
W domu rodzice również mogą samodzielnie z dzieckiem „ćwiczyć’ zapamiętywanie. Z pomocą przychodzą kolorowanki, książeczki czy zabawki edukacyjne. W przyswojeniu numeru alarmowego 112 pomocne mogą być również zabawki stworzone przez rodzimego producenta – firmę Wader-Woźniak, tj. trasy edukacyjne: Policja, Straż Pożarna, Szpital, które poprzez zabawę edukują najmłodsze dzieci w tematyce bezpieczeństwa życia.
Poprzez zabawę dziecko nabywa ważnych umiejętności społecznych, uczy się potrzebnych postaw. Przyswojenie numeru alarmowego oraz umiejętność zachowania się w sytuacji zagrożenia – co powiedzieć przez telefon operatorowi przyjmującemu zgłoszenie, z pewnością zaowocuje odpowiednią postawą. I choć dziecko szybko wyrasta z różnych zabawek, wiedza nabyta
w dzieciństwie, właściwie pielęgnowana przez dorosłych pozostaje na długie lata. Przykłady dzieci ratujących nie tylko własne życie ale i dorosłych pokazują, że nauka ta bywa bezcenna.
Europejski numer 112 można wybrać z każdego telefonu, w 27 krajach UE i za darmo wezwać pomoc w przypadku niebezpieczeństwa. W lutym obchodzony jest europejski dzień numeru 112.
Więcej informacji o 112 dla dzieci:
http://ec.europa.eu/information_society/activities/112/kids/home/index_pl.htm